Лекарски грижи след Раждане на бебе

След всяко раждане на бебе се случва това!


Майката е достатъчно притеснена още преди да роди и когато е вече в болницата, но трябва и после да си мисли, че след като роди, ще трябва да даде детето си на някакви акушерки и непознати лекари. Детето няма да бъде в обятията на мама и това може да стресира всяка жена.

Ако винаги сте се чудили какво се случва с бебето ви, след раждане и предаване на акушерката, ето малко вътрешна информация за грижите за бебето.





Какво има в изобилие у всеки след раждане на бебе? Стрес.


За да намалят този стрес, акушерките поставят бебето на така нареченият термоплот или реанимационна маса. Този плот поддържа температура близка до тази на утробата на майката. На същото място се мери тегло и размери на новороденото.


Обдишването се налага само при деца родени в тежко депресивно състояние, ритъмни нарушения и други. Ако всичко е преминало добре по време на раждането, не е имало усложнения, майката и бебето са здрави, бебето може да бъде поставено на гърдите на майката. Ако това не е възможно, трябва да знаете, че бебето трябва да се закърми на втория, четвъртият или шестият час най-късно! Ако майката няма дори капка мляко, само тогава може да се подходи към заместител на кърмата. Много лекари твърдят, че колкото по-рано се закърми бебето, толкова по-голяма е вероятността за поява на кърма у родилката.

След всяко раждане на бебе е време за къпане.


Къпането след раждане на бебе у нас е традиция, за да се измие жълтата субстанция по тялото му — верникс. Много западни лекари не препоръчват това, но е добре да кажете дали искате бебето да бъде изкапано или не на акушерките.



Вижте също -  Няколко видео клипа за след раждане на бебета


Родните лекари от друга страна препоръчват измиването на бебето, за да може кожата да се изчисти от този вернакс и да няма остатъци от него по нея. Обясняват се и на родителите как да се грижат вкъщи за пъпната връв.


Както вече разбрахте, след всяко раждане на бебе срокът за засукване трябва да е най-кратък. Ако бебето е недоносено с много ниско тегло, може да се стигне до поставяне в кувьоз.

Грижите започват веднага след раждане на бебе!

В повечето български, родилни домове се спазва реда за хранене на 3 часа. Родилката може да поиска да храни бебето по-рано, тогава този режим не се спазва. Ако сметне, че кърмата недостига, може да се направи пробно кърмене, за да се види колко кърма суче бебето.

В родилния дом на бебето биват поставени ваксини за Хепатит B и срещу туберкулоза. Има много мнения дали ваксините наистина работят и трябва да се правят, но досега не сме срещнали проблеми или оплаквания. След изписването от болницата, майката получава документ с информация за грижите, които са положени след раждане на бебе.

Клиповете за след раждане на бебе, които може да намерите в интернет.

Може вече да ви се струва малко странно, че тук има само клипове от интернет, но има толкова много неща, които не знаете за след раждане на бебе, че ще ви се замае главата.


Днес обаче, ще разгледаме какво е положението, когато става дума за дрешки. Детето расте, дрешките се сменят, но бебешките дрешки имат толкова много неща, които трябва да наблюдавате. Дали няма да дразнят бебешката кожа, как да ги перете, от какъв материал са, дали нямат нещо което да причинява алергия, дори как да ги държите в шкафа.

Може да ви се струва, че след като бебето е малко, не му трябват големи грижи, но това е точно обратното. Дрешките например, са за да пазят кожата му, да не се цапа и да не придобива различни алергии или наранявания. Тук няма голям спор, но тези дрешки могат да са толкова много, че в интернет има изключително много информация за след раждане на бебе и конкретно за дрешките.




Това видео например е отличен пример за всички неща които ще трябва да научите и правите след всяко раждане на бебе. 


Няма значение колко деца и през какъв период, методите са си същите.
Ще трябва да гледате за бебешки дрешки, материята е от изключителна важно. Трябва да бъде естествена, да не дразни кожата и дори да няма никакви стикери по нея. 

Естествено, може да използвате дрешки със стикери, но не за постоянно. Не се знае от какви химикали са направени, не се знае дали няма да допринесат и за някоя бебешка алергия.




Следващият "брутален" пример какво ще се случва след всяко раждане на бебе - купчини и купчини с дрехи. Не може просто да му купите две дрешки и да очаквате бебето да стой с тях докато не се научи само да се облича! 

Ще трябва да му купувате дрешки за различни ситуации, поводи и дори сезони. Дрешки за навън, дрешки за спане, дрешки за часовете между хранене и спане. Изобщо, пригответе си големи шкафове за дрешки. След всяко раждане на бебе, ще е нещо подобно. Освен ако успеете да запазите дрешките от предишното бебе или просто времето между двете бебета е малко.




А шансовете да сте точно тази майка са просто огромни. Вманячили сте се в идеята, че ще имате бебе и започвате да си купувате всякакви неща още преди самото раждане на бебе. Дрешки, помощни средства, каквото ви дойде на ум.


Вижте също -  Списъка за родилното

В това няма нищо лошо, много родители се подготвят за всяко раждане на бебе, много преди самото раждане, но винаги е важно да гледате и избирате внимателно какво купувате.

Упражнения за след раждане на бебе - Видео

Готови ли сте за упражнения след раждане?


И вие ли като всяка майка искате да се върнете обратно във форма след раждане на бебе? И вие ли искате да изглеждате отново добре, дори след като сте родили близнаци? Всичко е възможно и затова сме ви подбрали тези няколко клипа.

Много е важно обаче да знаете, че след раждане на бебе или няколко бебета, тялото ви ще е изключително изтощено и вие самата. 9 месеца напрежение, грижи и няколко последни седмици в очакване определено, ще са ви изцедили доста. Не си мислете, че ще можете да се върнете към предишната си форма просто с щракване на пръсти.


Всичко трябва да става постепенно и без натоварване. 


По реда на логика - след раждане на бебе, тялото ви е изтощено, следователно трябва да оставите тялото си да си почива. Възвърнете силите си, починете си поне 3 месеца и чак тогава започнете с леки упражнения, без излишни натоварвания.
Много е важно да се стараете да достигате правилната форма стъпка по стъпка. Не се мъчете да поставяте рекорди, никой не ви гони.

Правилното хранене също е от голямо значение, затова може да се консултирате с доктор за храните, които да консумирате, но в същото време да не вредите на бебето. Това е най-пряко свързано към кърмещите майки.










Раждане на бебе - Клипове от youtube #2 част

В интернет може да намерите изключително много информация за раждане на бебета.


Дори в този блог се опитваме да систематизираме всичко което е нужно да знаете - приготовленията преди раждането, какво ви е нужно за болницата, как ще се чувствате в първите няколко дни след като се приберете вкъщи с първото си бебе и прочее.

Наистина за една майка означава много да влезе през вратата на своя дом с първото си дете. Това е като паметен момент и за нея и за бебето. Бебето започва да се оглежда наоколо, да разглежда, да не говорим и ако имате животно вкъщи - куче, котка, дори те го изследват и опознават.


Майката след раждане на бебе винаги е стресирана, изтощена и без настроение.


Това е напълно нормално, защото след тежкото напъване и дори след тези 9 месеца, тялото ви се е изтощило и ще му трябва време да се възстанови. Не си мислете, че всичко ще се оправи за следващите две седмици.

Ето за това сме ви избрали няколко клипчета които да видите. Те могат да ви помогнат в майчинството и да ви покажат някой интересни трикове, съвети и прочее. Само трябва да слушате и да помните. Майчинството не приключва с раждане на бебе - то започва с това.
















Няколко видео клипа за след раждане на бебе

В интернет има изключително много информация за след раждане на бебе.


Тя може да се намери в писмен вариант или на клип. Ние искаме да ви представим няколко клипа, които биха били интересни за гледане за всяка майка. Вижте дали ще намерите нещо познато в тях и дали не сте пропуснали нещо за днес. Може и да ви напомнят нещо.


 







Това са само няколко клипа, но може да се намери много повече информация за след раждане на бебе. Какво трябва да се прави, как, кога и защо.
Много често всяка майка изпитва това притеснение първият, вторият ден след раждането на бебе. Това притеснение е съчетано с умора, изтощеност, мързеливост и прочее. Трябва да знаете, че за тялото процеса на раждане на бебе е изключително изтощителен и е напълно нормално да се чувствате така.

Ако обаче имате някакви притеснения които не ви дават мира - споделете ги с партньора си, родителите ви дори. Ако всичко с бебето е наред и то е здраво, няма от какво да се притеснявате.

Сега започва интересната част от живота - грижата за бебето.



Веднага след раждане на бебе се започва с неговото наблюдаване и грижи. Всеки ден ще трябва да го храните по минимум 5 пъти, а не трябва и да забравяте, че бебето е добре да се храни при поискване. Бебешките коремчета не са големи и не могат да задържат за дълго време храна. Затова не трябва да ви притеснява, ако бебето иска често да яде.

Вижте също -  Самозатопляща се бутилка за мляко

Внимавайте и със стайната температура. Тя също е от изключителна важност, защото на бебето не трябва да му е прекалено топло или студено. Това важи и веднага след раждане на бебе.

Раждане на бебе - Самозатопляща се бутилка за мляко

Всяко раждане на бебе е трудно за всяка майка.

Има изключително много подготовка за идването на малкото щастие, много нерви, много търпение, внимание и всичко това само за няколко часа в болницата. Не казваме, че е необосновано, но едва след като имате бебе започвате да мислите, колко повече неща ще трябва да правите от тук нататък и как ще трябва денонощно да се грижите за бебето.


Има изключително много неща, които ще станат вашата рутина и ежедневие. Знаем, че първото нещо което ви идва на ум е смяната на памперси. За съжаление, още няма трайно решение на този "проблем" които да намали миризмата и погнусата минимално.

Затова пък има бебешка бутилка която се самозатопля.



След всяко раждане на бебе, а дори и преди него започват едни покупки на всякакви продукти - хранене, дрехи, играчки, пособия за родителите свързани с бебето и прочее. Явно, много често срещан проблем е храненето. Бебето яде на два часа през първите седмици и наистина е трудно да наваксвате. Най-изморително е когато трябва да станете по средата на нощта в никои час и да стопляте мляко за ядене. Има ли някой, които е правил пълни глупости по това време? Естествено, че има. Ето защо има създадена тази бутилка. Решихме да напишем тази статия, защото наистина изглежда интересен продукт, пък и ако върши такава работа, защо не?

Това което кара iiamo go да изпъкне пред другите бебешки бутилки на пазара, е че се затопля сама без електричество и без нищо допълнително. Цялата "магия" се събира в малък контейнер които е пълен със сол и вода. Разклащате бутилката и след 4 минути имате топло мляко.

Кога след раждане на бебе може да се използва?


Дори да си мислите, че да имате самозатопляща се бутилка е наистина добрата идея, ще си спестите време и пари и други подобни мисли, нещата не са чак толкова розови колкото изглеждат.
След разклащане ще имате топло бебешко мляко с температура от 37 градуса, а съда с водата и солта може да изхвърлите спокойно, защото не съдържа вредни вещества за природата. Бутилката е направена супер ефективно за природата и супер чиста за бебета. Няма да имате проблеми с обриви, алергиии дори след раждане на бебе.



Вижте също - Списък за родилното

Ето къде има два големи проблема обаче.
1. Тези сонди които се поставят в долната част на бутилката са за еднократна употреба. Това ще рече, че може да използвате бутилката само в крайни нужди - когато сте на път и нямате джобен котлон или дори в самолета. Доста идейно, но с този проблем започва и другият.

2. От къде може да си набавите още сонди? Дори ние не намерихме отговор на този въпрос. Нито в официалният сайт за България има информация, нито в официалният на продукта. Явно получавате 5 сонди и може да ползвате бутилката 5 пъти. Доста разочароващо. Сигурни сме обаче, че просто ние не сме ровили достатъчно надълбоко.

Цената на бутилката е само 40лв, което я прави доста удобна за използване и изобщо не е толкова скъпа, ако наистина ви се налага да храните аварийно бебето. Дали след раждане на бебе, дали по-късно, може да ви потрябва една такава бутилка, стига да се намерят капси за загряване.



Раждане на бебе и списъка за родилното.



Ако си мислите, че при раждане на бебе няма нищо нужно за болницата - бъркате се.



Има доста неща, които ще ви трябват. Не отивате там за няколко часа, да родите и да си ходите. Ще ви трябват доста неща, някой неща ще трябва да ви се донесат. Ето затова сме ви направили този списък.




Какви документи ще са нужди при раждане на бебе.



  1. Лична карта
  2. Направление за раждане
  3. Изследванията от периода на бременността - те са още по-важни, ако е имало проблеми или предпоставки за усложнения.
  4. Документа за кръвната група с печата и номера.
  5. Акт за брак или документ за припознаване на бащата на детето в случай че няма брак.
Документите са напълно стандартни и няма нищо което да е прекалено сложно да се вземе.
Сега започва истинското 


Предмети за жената.

- Нощница - може да е обикновена нощница, може нощница за бременни, няма голяма разлика между двете. Важното е на вас да ви е удобно и свободно.
- Чехли за болницата и джапанки за банята.
- Кърпи - тук избора за броя е ваш, но минимум ви трябва една малка и една голяма.
- Сутиен за кърмене - той може да бъде доставен малко преди раждането, но когато и да го вземете с вас не е проблем.
- Всякакви други дрехи за престоя в болницата. Изборът ви тук е личен. Гледайте да са по-плътни и да топлят повече, защото след раждане на бебе тялото губи от жизнената си сила и може да изпитвате студ.
- Еднократни стерилни следродилни гащи.
- Подплънки за кърма
- Кърпи за почистване на гърдите.
- Крем и помпа за зърна.
- Дамски превръзки за родилки.

- Всякакви принадлежности за баня - сапун, шампоан, паста за зъби и т.н.
- Прибори за хранене.
- Сухи и мокри кърпички.
- Минерална вода, някакви някакви дребни неща за хапване - шоколадчетата са добър избор.
- Термометър.
- Не забравяйте телефона и зарядното, ако трябва да се обадите на таткото да идва да помага.

- Малко джобни пари.




Списъка е определено голям, но когато стоите по няколко дни, дори над седмица в болницата е така. Ще трябва да имате всичко налично до себе си в болницата, за да няма изненади. Едно раждане на бебе може да протече по няколко начина, така че не си губете времето да търсите и да си набавяте на момента нужните неща.


Какво ще ви трябва за бебето.
- Пакет памперси за новородено.
- Мокри кърпички за бебета, ако нещо неочаквано се случи докато му се радвате.
- Някаква играчка, залъгалка.
- Тензухена пелена, която да изолира бебето от тялото ви докато го кърмите, за да не го претоплите.
- Кърпички за дезинфекция.


Последният ви списък, ще е този при изписването.
- Дрехи, обувки за вас.
- Използвайте камера за да запишете момента.


 Може наистина да ви се вижда много или прекалено, но това е раждане на бебе и в много отношения няма място за компромиси. Колкото по-добре се подготвите за раждането, толкова по-добре за бебето.

7 метода за леко раждане на бебе

Всяка бъдеща майка трескаво очаква големият ден за раждане на бебе.



Колко леко обаче ще протекат нещата, дали няма да има някакви проблеми зависи изцяло от теб. Готова ли си да се впуснеш в това огромно приключение и знаеш ли как да направиш раждането по-леко? Ако не, то тогава ние ще ти дадем 7 начина с които да облекчиш раждането.

 


1. Познанието.


Колкото по-добре се подготвите за момента на раждане, толкова по-добре за вас. Има достатъчно информация в интернет, а ако не сте съгласни да се доверите на интернет източник за вашето раждане на бебе, може да се посъветвате с лекаря.

Всичко обаче се свежда до няколко етапа:

Първи - изтичането на водите и контракции на 10 минутни интервали. Ако имате тези симптоми то директно потегляйте към болницата. Започва се обикновено с регулярни контракции на 15-20 минути с продължителност от 30сек. до една минута.


Те постепенно ще се засилват и шийката на матката ще започне да се изглажда за оформяне на разкритие. Ще се чувствате некомфортно и много странно, но чувството че най-после ще раждането на вашето бебе е сега ще бъде като контра реакция.





 
Втори -  Срещата с твоето бебе е само на няколко напъвания. Напъните са задължителни когато разкритието е пълно - 10см. Бебето се придвижва надолу по родовият канал, докато главичката му леко се показва. Внимателно слушайте какво ви казва доктора и акушерките, може да е трудно, когато бебето иска да излезе от вас, но се фокусирайте върху това. 
 

Трети - израждане на плацентата.
Лекарите са направили този процес по-лесен, като с инжекция стимулират контрахирането на матката и отделянето на плацентата.
 
 
 2. Техники за дишане.
Дори само за това си заслужава да отделиш време и дори да посетиш училище за родители. Ето ви няколко съвета и за дишането при раждане на бебе.

Броене - докато вдишвате и издишвате бройте спокойно до три или четири (или докато се почувствате по-добре). С малко практика, може да разберете дали е добре да издишвате до 3 и да вдишвате до 4.

Шумно/бързо дишане - Вдишване през носа и издишване през устата. Отпуснете устните си така, че въздухът да излиза свободно.





3. Упражнение на Кегел.

Упражнението на Кегел е свързано с незадържането на урина след раждане, което е често срещан проблем. Предимството на това упражнение е, че може да бъде правено навсякъде и по всяко време, без никой да разбере. Упражненията представляват свиване и разпускане на мускулите на тазовото дъно. Правилният метод за упражняване е по 10 свивания, като всяко от тях трае по 5 секунди. 
Физическата активност е полезна за всяка родилка. Тя укрепва тялото и има по-малка вероятност от неприятни последствия след раждането.

4. Приклякания.
 
Също от голяма помощ за заякване на краката и тазовото дъно. Колкото по-здраво и в добра форма е вашето тяло, толкова по-малко проблеми може да очаквате при раждане на бебе.
 
 
5. На земята - още едно упражнение за  раждане на бебе.
 
Това което трябва да направите е, да седнете на твърда повърхност и да допрете петите си пред тялото. По този начин кръвообръщението в тазовите мускули се повишава и тежестта на бебето се поема от костите. Натоварването пада само върху ханша и мускулите в областта на слабините. Облекчават се и болките в гръбнака.
 



 
6. Разтягане.
 
Сядате на земята, протягате крака напред, стягате гърбът и тази и опъвате ръце напред. Задържате за минута и издишате. Така в няколко серии.
 
 7. Извивки на таза.
 
Заставате на колене и ръце, стягате кръста и последователно редувате извивки на гърба като котка - по посока на земята и нагоре. Това упражнение спомага за поддържането на коремните мускули и кръста, които са най-натоварените зони при раждане на бебе.


Раждане на бебе и първия час след раждането.

Няма значение кое раждане на бебе ви е това– усещането винаги е несравнимо за една майка!

 

Винаги трябва да сме добре подготвени и в пълна готовност с тялото си. Природата обаче винаги ще има свое мнение по въпроса на раждането и може да вземе превес.
Дори след като вече майката е родила бебето, тя ще има период в които ще е като “на друга планета”. С развитието на технологиите, вече можем да разберем, че има специфични хормони между майката и бебето, които могат да траят през този първи час от раждането.


Ключовият хормон за едно раждане на бебе вероятно е оксотоцина.  Свързан основно с плацентата, ефекта върху контракциите, млечната жлеза, изтласкване рефлеска на млякото и други.
Има открития, че майката произвежда хормони близки до морфина по време на раждане на бебе. Хормони близки до тези на адренали също играят голяма роля във отношението на майката и бебето в първият час.
Стига с тези хормони, нека да разберем как протича първият час за едно бебе и една майка.
Започваме с изплакването.
Всички бебета трябва да проплачат след като излязат на бял свят. Това разгръща дробовете и изтласква околоплодната течност от тях. Сърцето започва да помпа по-силно към белодробната система.


Релаксация.

След първият процес, бебетата си взимат няколко минути почивка. Това е онзи момент в които бебето започва да се оглежда наоколо за първи път, вижда майка си и хвърля един поглед на света около него.

Смята се, че най-добрата позиция за това е върху топлият корем на майката. Не забравяйте и за нея обаче. Това че бебета е навън, не означава че всичко е приключило. Трябва да внимавате и за майката. Единственото от което тя ще се нуждае в този първи час, ще е да бъде на топло, но не прекалено топло.

Ако до сега не сте знаели, всички бебета се раждат без микроби. Едва след първият час по тях вече милиони микроби около лигавицата и мембраните. Въпроса обаче е – кои ще са първите микроби? Според изследванията, първите ще са и тези които ще държат територията. Най-добре за бебето е, веднага да бъде в контакт с майката, защото и двамата имат същите антитела.
Още в първият час след раждането е добре бебето да е до майката, защото така те обменят температура и контролират дишането си. Новородените още нямат развит слой мазнина и използват много повече енергия и кислород за да поддържат телесна температура.
Пъпната връв е добре да се остави за малко повече време или поне докато спре да пулсира. През нея бебетата получават кислород. През първият час всички бебета се адаптират и към гравитацията.

Събуждането.

Това е третата фаза след раждане на бебе и тя се отнася за отварянето на очите, мърдането на ръце, уста, глава.

Енергичност при бебета.
Вече на около 8 минута, бебетата започват да са още по-активни, държат очите си отворени за по-дълго, показват интерес към храненето, правят различни движения за показ за храна и др. Най-често бебетата гледат към лицето на майката, защото я разпознават. Точно затова, когато още в ранното време след раждането се опитате да отделите бебето от майката, то ще започне да “пее” на висок глас.
Вижте също – Спортуване по време на бременност?
Времето за почивка.
Всички бебета редуват периодите на почивка с периоди на активност. Понеже са още много малки имат и използват своята енергия бързо.
Пълзене.
Вече половин час след раждането, бебето сякаш е заредило своята батерия отново и е готово за нови приключения. Отново естествено търси гърдата да суче, което е вроден инстинкт на всяко същество в природата.
Запознаването.
Около 45 минути по-късно, новородените бебета започват да опознават майка си, чрез близане на зърното и докосвайки гърдите в продължение на няколко минути.



Засукване.
Това става след първият час на раждане на бебе. Бебетата засукват с коластра – кърма, богата на протеини и имунни молекули. Това засукване стимулира и гърдите на майката да започнат да произвеждат кърма. Ако майката е приела някакви болкоуспокояващи или упойка по време на раждането е нормално на гърдите да им отнеме малко повече време за завършване фазата на засукване.
Сън.
Време е и за двамата след като са се запознали да си поемат малко дъх и да поспят.

Статията е предоставена от - бебета

Раждане на бебе - Фазите на раждането

Раждане на бебе и неговите фази.




Процесът на раждане се дели на три фази.
Първият етап е ранната фаза, която започва с появата на контракциите и постепенното изглаждане и разкритие на маточната шийка. Последвано от активна фаза, в която шийката се разширява много по-бързо и контракциите са по-дълги, по-силни и през по-малък интервал. (Тогава е време да се обадите на лекаря или акушерката си). Активната фаза завършва с преходния период, когато шийката се разширава напълно до 10 см.
Втората фаза започва от момента на пълно разкритие и свършва с раждането на вашето бебе – тази фаза често се нарича фаза на изгонване.

Третата фаза започва веднага след раждането на бебето и включва отделянето на плацентата от маточната стена и раждането й.
Първа фаза
Първата фаза обикновено е най-дългата част от раждането. Тогава имате контракции и шийката се разширява. Тази фаза се дели на три етапа:
Ранен или латентен период
Тази ранна фаза обикновено прекарвате в чудене това наистина ли е раждане на бебе. Контракциите обикновено са много леки и могат да са през 20 минути или повече в началото, като постепенно се учестяват до около 5 минутни паузи между тях. Ключовият момент в тази фаза е да вършите нормалните неща, които сте планирали или ако се случи през нощта, да се върнете обратно в леглото. Повечето жени се чувстват много добре по време на този период и с малки изключения дори тези, които ще раждат в болница, още не са отишли там.


Някои жени имат много по-чести контракции през тази фаза, макар че все пак са леки и не продължават повече от минута. Можете да забележите нарастване на вагиналното течение, което може да бъде примесено с малко кръв. Това е съвсем нормално – но ако видите повече ясна чиста кръв, веднага се свържете с лекаря или акушерката.
Понякога контракциите в латентната фаза са доста болезнени, макар че може да разширяват шийката много по-бавно, отколкото ви се иска! Но ако сте типичния случай, контракциите на този етап няма да изискват същото внимание както в по-късните фази на раждане на бебе. Към този момент някои жени успяват дори да задремят между контракциите. Погрижете се да пиете достатъчно течности, за да не се обезводнявате. И не забравяйте да пишкате често (макар че може да не чувствате нужда), защото празният пикочен мехур оставя повече място за бебето да се спусне надолу.

Колко дълго трае – тази фаза може да отнеме 12 до 14 часа или дори по-дълго, макар че често е значително по-кратка при второ или следващи бебета.
Активна фаза
Активната фаза е времето, в което повечето жени се захващат сериозно с трудната работа по раждане на бебе. Контракциите обикновено са през 4-5 минути и траят до 60 секунди. Помнете, че това все пак ви оставя доста време за почивка между тях. Използвайте го да си починете, да идете до тоалетна или да пийнете нещо. Жените, които искат обезболяване на раждането, обикновено тръгват към болницата на този етап, докато тези, които не искат лекарски намеси и медикаменти, ще тръгнат натам към края на тази фаза или при започване на преходния период (отново с някои изключения). Движение и почивка са ключовите фактори за минаване през тази фаза. Контракциите ви ще станат по-чести, по-дълги и по-силни и шийката ще започне по-бързо да се разширява.



Като общо правило – след като получите в продължение на около час регулярни, болезнени контракции, които траят около минута и са през 5 минути, е време да се обадите на доктора или акушерката.


Упражненията за дишане, техниките за отпускане и добър помощник до вас могат да са ви от голяма помощ през този етап. Вече трябва да сте стигнали до болницата или родилния дом. Ако нямате медицински или гинекологични показания, трябва да сте в състояние да се движите из стаята. Може да откриете, че да ходите ви кара да се чувствате по-добре, но сигурно ще искате да спирате и да се облягате на нещо или някого, докато трае всяка контракция.
Ако ви е трудно да се справяте и нямате желание за естествено раждане, това е моментът, в който можете да поискате обезболяващи. С тях – обикновено вкарвани с инжекция или през система – все още ще чувствате контракциите, но в по-малка степен. Но предвид, че обезболяващите ще ви карат да се чувствате замаяна, нама да ви разрешат да се разхождате, след като ви ги сложат. В общи линии, местната упойка – като епидуралната или спинална анестезия – ще ви даде много по-голямо облекчение на болките, макар че може да продължавате да чувствате известен натиск, ако бебето е ниско в таза.

Колко дълго трае – тази фаза може да трае до 6 или повече часа, макар че може да е и много по-кратка, особено ако сте раждали нормално и преди това.
Преходна фаза - транзиция при раждане на бебе

Преходната фаза е когато разкритието става пълно и се приготвяте да се напъвате, за да родите бебето. Това е една от най-кратките фаза на раждането, но наистина една от най-трудните. 
Контракциите ви може да са на 2-3 минути и да траят по около минута и половина. Някои жени ги тресе и повръщат по време на тази фаза. Това е нормално. Запомнете, че тази фаза обикновено не трае повече от час-два. 
 Транзицията – преходният период – се различава по много признаци, които обаче може и да не се проявят при вас. Някои жени имат топли или студени тръпки, облива ги студена пот, прилошава им или повръщат, тресе ги, хълцат, уригват се и като общо им е невъзможно да намерят удобно положение. 

Това най-често е и времето, когато по естествен път се спуква мехура (ако не е бил спукан от лекаря). Когато започнете да усещате тези признаци, няма значение дали имате разкритие 1 или 10 см – те означават, че сте много близо до напъните, които ще изкарат вашето бебе на бял свят.
Тъй като самото раждане на бебе е свързано с много силни усещания, настроението на майката може да бъде много променливо. Тя може да е раздразнително, стресната, дезориентирана, може да се чувства хваната в капан и да иска да си иде у дома, да се страхува, че ще умре, често се чувства много зависима, обезкуражена и изтощена. 

Нормално е да казва “Не мога, не мога”. Сега е времето да бъде окуражавана колко добре се справя и да й се помогне да намери удобна поза. Може да й се сложат студени компреси на лицето или да й се даде глътка вода или кубче лед да смуче между контракциите. Това е труден момент. Когато тази фаза свърши, разкритието е пълно! Някои жени имат малка пауза в контракциите след пълното разкритие и още не усещат напъни.
Втора фаза
След като имате пълно разкритие, започва работата по втората фаза – слизането в таза и раждането на бебе. Тази фаза обикновено трае между 10 минути и 2 часа. Ще трябва да напъвате с всички сили по време на контракциите и да почивате между тях, опитвайки се да възстановите енергията и самообладанието си.

По време на тази фаза
  • Ще чувствате силно желание да напъвате
  • Прорязване се нарича, когато бебешката главичка се вижда на входа на влагалището
  • Може да усещате натиск и опъване в родовия канал
Напъните обикновено се усещат по-добре от контракциите за повечето жени. Първите етапи на раждането сте почивали и сте оставили тялото си да свърши цялата работа, а сега можете да направите нещо да му помогнете.

 Тази фаза може да трае три и повече часа, но при повечето жени не трае толкова. По време на раждането бебето слиза в таза. Мерните единици за това се наричат стадии. Когато бебето “плува” високо над тазовия отвор, значи е в стадий –4 или –5, понеже се намира на 4-5 см над ишиасните прешлени. Стадий 0 е когато то е вече ангажирано в таза и предлежащата част (обикновено главата) е наравно с ишиасните прешлени. Много жени са в стадий 0, когато раждането започне. На +3 или +4 главичката е във вагиналния отвор и перинеумът се издува.

 Главата на бебето напредва с всеки напън и накрая прорязва – това е терминът, използван да се опише времето, когато най-широката част от главичката най-сетне се вижда. Възбудата нараства осезаемо, когато започне да се появява лицето на бебето – челото, носа, устата и накрая брадичката. Това е момент на несравнима красота. Прорязването се счита за стадий +4 или +5.
След раждането на главата ще ви кажат да задържите, докато лекарят или акушерката аспирира носа и устата на бебето и опипва вратлето му за пъпната връв. След това главичката се обръща настрани, докато раменцата се завъртат вътре в таза да заемат позиция за излизане. 

Със следващата контракция ще ви кажат да напъвате, докато се родят раменете едно по едно, последвани от тялото. 
Тази фаза свършва с раждането на вашето бебе!
Това е специален момент и може да усещате най-различни емоции – еуфория, гордост, неверие, възбуда и разбира се, облекчение. Колкото и да сте изтощена, може да почувствате прилив на енергия и да забравите всяка мисъл за сън за известно време.

Колко трае – дължината на тази фаза зависи от позицията на майката (права=по-бързо), от позицията на бебето, дали са използвани медикаменти и т.н. Така че може да продължи от минути до часове. Средната продължителност е около час за първескини (или по-дълго, ако са ви сложили епидурална упойка) и 20 минути, ако сте имали друго нормално раждане преди това.
Трета фаза
Третата фаза започва веднага след раждането на бебето и завършва с раждането на плацентата. Малко след като се роди бебето, матката отново започва да се контрахира. Тези няколко контракции обикновено отделят плацентата от маточната стена.
Когато докторът или акушерката видят признаци за отлепване, може да ви помолят да напънете малко, за да помогнете да излезе плацентата. 

След като се роди плацентата, матката трябва да се контрахира и да стане много твърда. Можете да почувствате върха й на равнището на пъпа ви. Акушерката или лекарят ви, а по-късно някоя сестра, периодично ще проверява дали остава твърда. Нужно е матката да е добре контрахирана, за да се предотврати  продължително кръвотечение от мястото, където е била прикрепена плацентата.

Контракциите по време на третата фаза обикновено са леки. 

В този момент фокусът ви е изместен изцяло върху бебето и може да не осъзнавате какво става около вас. Ако сте получили разкъсвания, които трябва да се зашият или сте имали епизиотомия, ще ви сложат местна упойка, преди да ви зашият.

 Ако ви е била сложена епидурална упойка, анестезиологът или операционната сестра ще мине да махне катетъра от гърба ви.
Колко време трае – леките контракции обикновено започват 3 до 5 минути след раждането на бебе. Третата фаза може да отнеме само няколко минути или да продължи около 30 минути. Средно може да очаквате да трае 5 до 10 минути.
Четвърта фаза или следродилен период

Вече няма истински контракции, но този период обикновено се приема за четвърта фаза на раждането. Тялото ви преминава през много промени след раждането на бебто. Да не говорим пък за огромните промени, през които минава вашето семейство с прибавянето на нов член към него. Искайте помощ! 

Тялото ви ще се променя бавно и ще си възвърне формата от преди бременността, но не съвсем.
Наслаждавайте се на раждането – вярвате или не, то е най-трудната работа, която някога сте вършили, но и носи най-голямото удовлетворение.


Статията е взета от - biberonbg.com
Предоставено от Blogger.